Pivovar
DOMAŽLICE - 1. místo v mezinárodní soutěži - DOKONČENO

Ocenění: 1. místo v mezinárodní architektonické soutěži

 

Značná část areálu pivovaru byla bohužel již před naším příchodem do Domažlic srovnána se zemí a na jejím místě vzniklo nové obchodní centrum s obřím parkovištěm.

Dříve než mohl stejný osud potkat také poslední část (starou a novou sladovnu s věží hvozdu uprostřed), byl naštěstí areál prohlášen za kulturní památku.

Následně byla vyhlášena soutěž na záchranu posledního fragmentu, který se měl proměnit na kulturní centrum s širokou nabídkou aktivit, a kde se měla rovněž obnovit tradice výroby piva ve formě minipivovaru.

V roce 2012 byly vyhlášeny výsledky mezinárodní architektonické soutěže a od té doby probíhala nepřetržitě projekční činnost, kterou bylo nutno z hlediska finanční náročnosti výstavby etapizovat. V roce 2015 byla v srpnu slavnostně otevřena první zrekonstruovaná část – centrální věž – hvozd, který původně sloužil pro sušení sladu. Návštěvníci vstupují přímo do monumentálního historického hvozdu a mohou si vychutnat otevřenost netradičního prostoru členěného pouze systémem skleněných lávek v duchu původních plat pro sušení sladu. Skrze skleněnou podlahu v recepci mohou nahlédnout do srdce minipivovaru – varny, která se nově nachází v prostoru původního topeniště pod recepcí. V nárožní věži se nachází veškeré zázemí a řídící systémy potřebné pro postupné napojení všech pater obou křídel, které byly předmětem následné rekonstrukce.

V současnosti vrcholí stavební úpravy druhé etapy a areál je již téměř kompletně dokončen.

Obsahuje městskou knihovnu, malou klubovou divadelní scénu, muzeum pivovarnictví a sklářství, galerii, restauraci se sklářskou pecí a v neposlední řadě obnovenou výrobní technologii minipivovaru.

Návrh vytvořil Ing. arch. Václav Matějka ve spolupráci a na objednávku ateliéru MEPRO s.r.o.

Pivovar